Luminus Devices Inc. SST-90-W40S-T11-M3501
SST-90-W40S-T11-M3501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W40S-T11-M3501
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE 800LM WHT
Datasheet Download
SST-90-W40S-T11-M3501.pdf
Availability of SST-90-W40S-T11-M3501
QUANTITY
SST-90-W40S-T11-M3501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W40S-T11-M3501
Internal Part NumberEIS-SST-90-W40S-T11-M3501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test825 lm (800 lm ~ 850 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test81 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W40S-T11-M3501
Related LinksSST-90-W40, SST-90-W40S-T11-M3501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W40S-T11-M3501 Details Description
Related parts for SST-90-W40S-T11-M3501
MOSFET N-CH 120V 100A TO220-3 datasheet.pdf