Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-L3101
SST-90-W65S-F11-L3101 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-L3101
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-L3101.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-L3101
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-L3101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-L3101
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-L3101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test683 lm (665 lm ~ 700 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test67 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-L3101
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-L3101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-L3101 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-L3101
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
GND TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 98.7NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM .25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf