Microchip Technology SST25VF080B-80-4C-SAE-T
SST25VF080B-80-4C-SAE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF080B-80-4C-SAE-T
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF080B-80-4C-SAE-T.pdf
Availability of SST25VF080B-80-4C-SAE-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25VF080B-80-4C-SAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF080B-80-4C-SAE-T
Internal Part NumberEIS-SST25VF080B-80-4C-SAE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Design/SpecificationSST25VF080B Datasheet Update 20/Jun/2014
Datasheet Update 09/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF080B-80-4C-SAE-T
Related LinksSST25VF080B, SST25VF080B-80-4C-SAE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF080B-80-4C-SAE-T Details Description
Related parts for SST25VF080B-80-4C-SAE-T
CIR BRKR 80MA 120VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A I2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf