Microchip Technology SST25VF080B-80-4I-QAE
SST25VF080B-80-4I-QAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF080B-80-4I-QAE
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON
Datasheet Download
SST25VF080B-80-4I-QAE.pdf
Availability of SST25VF080B-80-4I-QAE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25VF080B-80-4I-QAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF080B-80-4I-QAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF080B-80-4I-QAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Design/SpecificationSST25VF080B Datasheet Update 20/Jun/2014
Datasheet Update 09/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF080B-80-4I-QAE
Related LinksSST25VF080, SST25VF080B-80-4I-QAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF080B-80-4I-QAE Details Description
Related parts for SST25VF080B-80-4I-QAE
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 80-LQFP datasheet.pdf
ADAPTER WALL FOLDING CLIP KR datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
BUSS ONE-TIME FUSE datasheet.pdf
5UF 50V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf