Samtec, Inc. SSW-112-21-S-D
SSW-112-21-S-D picture photo
Mfg. Part Number
SSW-112-21-S-D
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SSW-112-21-S-D.pdf
Availability of SSW-112-21-S-D
QUANTITY
SSW-112-21-S-D Order Process
Ship out your order
Specifications of SSW-112-21-S-D
Internal Part NumberEIS-SSW-112-21-S-D
SeriesSSW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSW-112-21-S-D
Related LinksSSW-112, SSW-112-21-S-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSW-112-21-S-D Details Description
Related parts for SSW-112-21-S-D
RES SMD 68 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ACCELEROMETER Z-AXIS 40G 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TYPE K 0-2000 F datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf