Littelfuse TMOV20R250E
TMOV20R250E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R250E
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R250E.pdf
Availability of TMOV20R250E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R250E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R250E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R250E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy170J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R250E
Related LinksTMOV2, TMOV20R250E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R250E Details Description
Related parts for TMOV20R250E
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 40G CROS AX 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SAHT F CRP 20-24 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
C-230-14X STOCK BAG OF 50/ datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf