Citizen Finedevice SSX-750PCB96000000T
SSX-750PCB96000000T picture photo
Mfg. Part Number
SSX-750PCB96000000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 96.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SSX-750PCB96000000T.pdf
Availability of SSX-750PCB96000000T
QUANTITY
SSX-750PCB96000000T Order Process
Ship out your order
Specifications of SSX-750PCB96000000T
Internal Part NumberEIS-SSX-750PCB96000000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSSX-750P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency96MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSX-750PCB96000000T
Related LinksSSX-750PC, SSX-750PCB96000000T Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
SSX-750PCB96000000T Details Description
Related parts for SSX-750PCB96000000T
RES 1.8K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250VAC X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST PROG 1A 12LLP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
24BIT 192KHZ STEREO DAC IC datasheet.pdf