ST ST10F269Z2T6
ST10F269Z2T6 picture photo
Mfg. Part Number
ST10F269Z2T6
Brief Description
MCU 16BIT 256KB FLASH 144TQFP
Datasheet Download
ST10F269Z2T6.pdf
Availability of ST10F269Z2T6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST10F269Z2T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST10F269Z2T6
Internal Part NumberEIS-ST10F269Z2T6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesST10
PackagingTray
Core ProcessorST10
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SSC, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O111
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-BQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST10F269Z2T6
Related LinksST10F2, ST10F269Z2T6 Datasheet, ST Distributor
ST10F269Z2T6 Details Description
Related parts for ST10F269Z2T6
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM TIN/RED datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 10POS SMT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 85W datasheet.pdf