AVX Corporation ST125C276MAJ05
ST125C276MAJ05 picture photo
Mfg. Part Number
ST125C276MAJ05
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27UF 50V X7R SMD
Datasheet Download
ST125C276MAJ05.pdf
Availability of ST125C276MAJ05
QUANTITY
ST125C276MAJ05 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST125C276MAJ05
Internal Part NumberEIS-ST125C276MAJ05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTurboCap™ Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTurboCap™
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 10 J-Lead
Size / Dimension0.575" L x 0.250" W (14.61mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.140" (3.56mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST125C276MAJ05
Related LinksST125C2, ST125C276MAJ05 Datasheet, AVX Corporation Distributor
ST125C276MAJ05 Details Description
Related parts for ST125C276MAJ05
IC CONTROLLER HOT SWAP 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CABLE USB A-A MALE LATCH 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf