Vishay/BCcomponents ST32TA501
ST32TA501 picture photo
Mfg. Part Number
ST32TA501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
ST32TA501.pdf
Availability of ST32TA501
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST32TA501 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST32TA501
Internal Part NumberEIS-ST32TA501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST-32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.134" x 0.134" Face x 0.079" H (3.40mm x 3.40mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST32TA501
Related LinksST32, ST32TA501 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST32TA501 Details Description
Related parts for ST32TA501
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR LASER TECH LENS PKG datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRA DUTY HAND PAD 6444 6X9" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf