Pulse Electronics Corporation ST5-16B11
ST5-16B11 picture photo
Mfg. Part Number
ST5-16B11
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST5-16B11.pdf
Availability of ST5-16B11
QUANTITY
ST5-16B11 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5-16B11
Internal Part NumberEIS-ST5-16B11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 1.6A, Series 800mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5-16B11
Related LinksST5-, ST5-16B11 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST5-16B11 Details Description
Related parts for ST5-16B11
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" YEL datasheet.pdf