Copal Electronics ST7ETA101
ST7ETA101 picture photo
Mfg. Part Number
ST7ETA101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST7ETA101.pdf
Availability of ST7ETA101
QUANTITY
ST7ETA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7ETA101
Internal Part NumberEIS-ST7ETA101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST7ETA101
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.252" L x 0.240" W x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7ETA101
Related LinksST7E, ST7ETA101 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST7ETA101 Details Description
Related parts for ST7ETA101
IC 16BIT BI-DIR TXRX 48-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LINEAR DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V JB 1206 datasheet.pdf
SMD VARISTOR 5PF +100% -50% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf