ST STB13NK60ZT4
STB13NK60ZT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB13NK60ZT4
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 13A D2PAK
Datasheet Download
STB13NK60ZT4.pdf
Availability of STB13NK60ZT4
QUANTITY
STB13NK60ZT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB13NK60ZT4
Internal Part NumberEIS-STB13NK60ZT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB13NK60ZT4 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2030pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB13NK60ZT4
Related LinksSTB13N, STB13NK60ZT4 Datasheet, ST Distributor
STB13NK60ZT4 Details Description
Related parts for STB13NK60ZT4
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CHROMALIT LT SOURCE LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
SLA 14/180 3.2SN OG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 59K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf