ST STB200NF04L
STB200NF04L picture photo
Mfg. Part Number
STB200NF04L
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Datasheet Download
STB200NF04L.pdf
Availability of STB200NF04L
QUANTITY
STB200NF04L Order Process
Ship out your order
Specifications of STB200NF04L
Internal Part NumberEIS-STB200NF04L
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6400pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB200NF04L
Related LinksSTB20, STB200NF04L Datasheet, ST Distributor
STB200NF04L Details Description
Related parts for STB200NF04L
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 10.24"L X 8.98"W datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOARD ACCELEROMETER SPI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf