ST STD10NM65N
STD10NM65N picture photo
Mfg. Part Number
STD10NM65N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 9A DPAK
Datasheet Download
STD10NM65N.pdf
Availability of STD10NM65N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD10NM65N Order Process
Ship out your order
Specifications of STD10NM65N
Internal Part NumberEIS-STD10NM65N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD10NM65N View All Specifications
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds850pF @ 50V
Power - Max90W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD10NM65N
Related LinksSTD10, STD10NM65N Datasheet, ST Distributor
STD10NM65N Details Description
Related parts for STD10NM65N
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LABEL CARD BLUE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf