ST STD35N3LH5
STD35N3LH5 picture photo
Mfg. Part Number
STD35N3LH5
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 35A DPAK
Datasheet Download
STD35N3LH5.pdf
Availability of STD35N3LH5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD35N3LH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD35N3LH5
Internal Part NumberEIS-STD35N3LH5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD35N3LH5 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ V
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds725pF @ 25V
Power - Max35W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD35N3LH5
Related LinksSTD35, STD35N3LH5 Datasheet, ST Distributor
STD35N3LH5 Details Description
Related parts for STD35N3LH5
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 5% 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 562K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB FEMALE 15P LOW PROFILE PL1 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf