ST STD65N55LF3
STD65N55LF3 picture photo
Mfg. Part Number
STD65N55LF3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A DPAK
Datasheet Download
STD65N55LF3.pdf
Availability of STD65N55LF3
QUANTITY
STD65N55LF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD65N55LF3
Internal Part NumberEIS-STD65N55LF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD65N55LF3 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD65N55LF3
Related LinksSTD65, STD65N55LF3 Datasheet, ST Distributor
STD65N55LF3 Details Description
Related parts for STD65N55LF3
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 480W TO264 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2295IUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM datasheet.pdf