ST STD65N55LF3
STD65N55LF3 picture photo
Mfg. Part Number
STD65N55LF3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A DPAK
Datasheet Download
STD65N55LF3.pdf
Availability of STD65N55LF3
QUANTITY
STD65N55LF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD65N55LF3
Internal Part NumberEIS-STD65N55LF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD65N55LF3 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD65N55LF3
Related LinksSTD65, STD65N55LF3 Datasheet, ST Distributor
STD65N55LF3 Details Description
Related parts for STD65N55LF3
CONN HEADER 26POS DUAL STACKING datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT STEREO W/USB 32TQFP datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
IC SOC 32K SMART CARD READ 68QFN datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf