ST STF10NK50Z
STF10NK50Z picture photo
Mfg. Part Number
STF10NK50Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220FP
Datasheet Download
STF10NK50Z.pdf
Availability of STF10NK50Z
QUANTITY
STF10NK50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STF10NK50Z
Internal Part NumberEIS-STF10NK50Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1219pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF10NK50Z
Related LinksSTF10, STF10NK50Z Datasheet, ST Distributor
STF10NK50Z Details Description
Related parts for STF10NK50Z
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 70A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf