ST STF10NK50Z
STF10NK50Z picture photo
Mfg. Part Number
STF10NK50Z
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220FP
Datasheet Download
STF10NK50Z.pdf
Availability of STF10NK50Z
QUANTITY
STF10NK50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STF10NK50Z
Internal Part NumberEIS-STF10NK50Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1219pF @ 25V
Power - Max30W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF10NK50Z
Related LinksSTF10, STF10NK50Z Datasheet, ST Distributor
STF10NK50Z Details Description
Related parts for STF10NK50Z
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A TO220-4 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf