ST STF21NM50N
STF21NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF21NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO220FP
Datasheet Download
STF21NM50N.pdf
Availability of STF21NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STF21NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF21NM50N
Internal Part NumberEIS-STF21NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 25V
Power - Max30W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF21NM50N
Related LinksSTF21, STF21NM50N Datasheet, ST Distributor
STF21NM50N Details Description
Related parts for STF21NM50N
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf