ST STF21NM50N
STF21NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF21NM50N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO220FP
Datasheet Download
STF21NM50N.pdf
Availability of STF21NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STF21NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF21NM50N
Internal Part NumberEIS-STF21NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF21NM50N
Related LinksSTF21, STF21NM50N Datasheet, ST Distributor
STF21NM50N Details Description
Related parts for STF21NM50N
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf