ST STGFW20V60DF
STGFW20V60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGFW20V60DF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 52W TO-3PF
Datasheet Download
STGFW20V60DF.pdf
Availability of STGFW20V60DF
QUANTITY
STGFW20V60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGFW20V60DF
Internal Part NumberEIS-STGFW20V60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 20A
Power - Max52W
Switching Energy200µJ (on), 130µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge116nC
Td (on/off) @ 25°C38ns/149ns
Test Condition400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGFW20V60DF
Related LinksSTGFW2, STGFW20V60DF Datasheet, ST Distributor
STGFW20V60DF Details Description
Related parts for STGFW20V60DF
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf