ST STGW30H60DF
STGW30H60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGW30H60DF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 260W TO247
Datasheet Download
STGW30H60DF.pdf
Availability of STGW30H60DF
QUANTITY
STGW30H60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW30H60DF
Internal Part NumberEIS-STGW30H60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 30A
Power - Max260W
Switching Energy350µJ (on), 400µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge105nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/160ns
Test Condition400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)110ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW30H60DF
Related LinksSTGW3, STGW30H60DF Datasheet, ST Distributor
STGW30H60DF Details Description
Related parts for STGW30H60DF
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48/36POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 5.8UH T66 datasheet.pdf
BLZFS 7.50/03/180 SN OR datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 7P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf