ST STGW35HF60W
STGW35HF60W picture photo
Mfg. Part Number
STGW35HF60W
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 200W TO247
Datasheet Download
STGW35HF60W.pdf
Availability of STGW35HF60W
QUANTITY
STGW35HF60W Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW35HF60W
Internal Part NumberEIS-STGW35HF60W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGW35HF60W View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy290µJ (on), 185µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge140nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/175ns
Test Condition400V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW35HF60W
Related LinksSTGW3, STGW35HF60W Datasheet, ST Distributor
STGW35HF60W Details Description
Related parts for STGW35HF60W
CONN HEADER LOPRO R/A .100 26POS datasheet.pdf
CONN MT SCREW SAE 6/32 METRIMATE datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR DUAL 10-DFN datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16DFN datasheet.pdf
ANT OMNI POL MNT 5DBI 48" RBNC datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 0.9MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf