Vishay/Dale RNC55J5621BSBSL
RNC55J5621BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621BSBSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5621BSBSL
QUANTITY
RNC55J5621BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5621BSBSL
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH LOW TEMP -40+40C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 1A TO-92 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf