ST STGWA19NC60HD
STGWA19NC60HD picture photo
Mfg. Part Number
STGWA19NC60HD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 52A 208W TO247
Datasheet Download
STGWA19NC60HD.pdf
Availability of STGWA19NC60HD
QUANTITY
STGWA19NC60HD Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWA19NC60HD
Internal Part NumberEIS-STGWA19NC60HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGWA19NC60HD View All Specifications
Mfg Application NotesIGBT Datasheet Tutorial
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)52A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 12A
Power - Max208W
Switching Energy85µJ (on), 189µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge53nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/97ns
Test Condition390V, 12A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)31ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWA19NC60HD
Related LinksSTGWA1, STGWA19NC60HD Datasheet, ST Distributor
STGWA19NC60HD Details Description
Related parts for STGWA19NC60HD
RES METAL OX 2W 0.24 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 750W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TAPERED END FOR FOOD PENETRATION datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf