ST STGWA19NC60HD
STGWA19NC60HD picture photo
Mfg. Part Number
STGWA19NC60HD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 52A 208W TO247
Datasheet Download
STGWA19NC60HD.pdf
Availability of STGWA19NC60HD
QUANTITY
STGWA19NC60HD Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWA19NC60HD
Internal Part NumberEIS-STGWA19NC60HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGWA19NC60HD View All Specifications
Mfg Application NotesIGBT Datasheet Tutorial
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)52A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 12A
Power - Max208W
Switching Energy85µJ (on), 189µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge53nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/97ns
Test Condition390V, 12A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)31ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWA19NC60HD
Related LinksSTGWA1, STGWA19NC60HD Datasheet, ST Distributor
STGWA19NC60HD Details Description
Related parts for STGWA19NC60HD
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
040 LOW PROFILE PLUG 16P datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 7.62MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
IC AMP TIA AGC 1.25 EPON DIE datasheet.pdf
FUSE 10A 690V 000TN/80 GR UC datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
500 MHz, Linear-in-dB VGA with AGC Detector IC datasheet.pdf