ST STGWA25H120F2
STGWA25H120F2 picture photo
Mfg. Part Number
STGWA25H120F2
Brief Description
IGBT HB 1200V 25A HS TO247-3
Datasheet Download
STGWA25H120F2.pdf
Availability of STGWA25H120F2
QUANTITY
STGWA25H120F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWA25H120F2
Internal Part NumberEIS-STGWA25H120F2
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 25A
Power - Max375W
Switching Energy600µJ (on), 700µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C29ns/130ns
Test Condition600V, 25A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWA25H120F2
Related LinksSTGWA2, STGWA25H120F2 Datasheet, ST Distributor
STGWA25H120F2 Details Description
Related parts for STGWA25H120F2
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS R/A datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 4-4 BLACK 14' datasheet.pdf
TG6050 SHEET 300X300X0.5MM datasheet.pdf
FS/FD COVER 4P5W L23-30 WT datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 28PLCC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf