ST STI14NM50N
STI14NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STI14NM50N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 500V 12A I2PAK
Datasheet Download
STI14NM50N.pdf
Availability of STI14NM50N
QUANTITY
STI14NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STI14NM50N
Internal Part NumberEIS-STI14NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTI14NM50N View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds816pF @ 50V
Power - Max90W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STI14NM50N
Related LinksSTI14, STI14NM50N Datasheet, ST Distributor
STI14NM50N Details Description
Related parts for STI14NM50N
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf