| Internal Part Number | EIS-STK11C68-5K55M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview | |
| Video File | Cypress Nonvolatile RAMs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 13/Jun/2013 | |
| Standard Package | 26 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) | |
| Memory Size | 64K (8K x 8) | |
| Speed | 55ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 28-CDIP (0.300", 7.62mm) | |