Cypress Semiconductor STK14C88-3WF45
STK14C88-3WF45 picture photo
Mfg. Part Number
STK14C88-3WF45
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32DIP
Datasheet Download
STK14C88-3WF45.pdf
Availability of STK14C88-3WF45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STK14C88-3WF45 Order Process
Ship out your order
Specifications of STK14C88-3WF45
Internal Part NumberEIS-STK14C88-3WF45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STK14C88-3WF45
Related LinksSTK14C8, STK14C88-3WF45 Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
STK14C88-3WF45 Details Description
Related parts for STK14C88-3WF45
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf