| Internal Part Number | EIS-STL70N4LLF5 | |
| Other Related Documents | STL70N4LLF5 View All Specifications | |
| Featured Product | STripFET™ Series V Power MOSFETs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | STripFET™ V | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5 mOhm @ 9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 13nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1800pF @ 25V | |
| Power - Max | 4W | |