ST STM32F101VDT6
STM32F101VDT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F101VDT6
Brief Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F101VDT6.pdf
Availability of STM32F101VDT6
QUANTITY
STM32F101VDT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F101VDT6
Internal Part NumberEIS-STM32F101VDT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F101VD View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Healthcare and Wellness
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed36MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F101VDT6
Related LinksSTM32F, STM32F101VDT6 Datasheet, ST Distributor
STM32F101VDT6 Details Description
Related parts for STM32F101VDT6
CONN HOOD USB B-MALE datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 125MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10MSOP datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf