ST STM32L152C6T6
STM32L152C6T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L152C6T6
Brief Description
MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
STM32L152C6T6.pdf
Availability of STM32L152C6T6
QUANTITY
STM32L152C6T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L152C6T6
Internal Part NumberEIS-STM32L152C6T6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32L152C6 View All Specifications
STM32L152C6 View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L152C6T6
Related LinksSTM32L, STM32L152C6T6 Datasheet, ST Distributor
STM32L152C6T6 Details Description
Related parts for STM32L152C6T6
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 26-30 15GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G540 / 50K / H 3% datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf