ST STP210N75F6
STP210N75F6 picture photo
Mfg. Part Number
STP210N75F6
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB
Datasheet Download
STP210N75F6.pdf
Availability of STP210N75F6
QUANTITY
STP210N75F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP210N75F6
Internal Part NumberEIS-STP210N75F6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP210N75F6 View All Specifications
Featured ProductSTripFET VI DeepGATE Series Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs171nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11800pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP210N75F6
Related LinksSTP21, STP210N75F6 Datasheet, ST Distributor
STP210N75F6 Details Description
Related parts for STP210N75F6
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10H 90MA 270 OHM CHASS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf