ST STP80NF10FP
STP80NF10FP picture photo
Mfg. Part Number
STP80NF10FP
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 38A TO-220FP
Datasheet Download
STP80NF10FP.pdf
Availability of STP80NF10FP
QUANTITY
STP80NF10FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STP80NF10FP
Internal Part NumberEIS-STP80NF10FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP80NF10FP View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C38A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs189nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4300pF @ 25V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP80NF10FP
Related LinksSTP80, STP80NF10FP Datasheet, ST Distributor
STP80NF10FP Details Description
Related parts for STP80NF10FP
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONTROLLER LOAD .20-110A 4-20MA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 470NH SMD datasheet.pdf
HI-TECH C PRO FOR PIC10/12/16 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf