ST STPS2H100RL
STPS2H100RL picture photo
Mfg. Part Number
STPS2H100RL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Datasheet Download
STPS2H100RL.pdf
Availability of STPS2H100RL
QUANTITY
STPS2H100RL Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2H100RL
Internal Part NumberEIS-STPS2H100RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2H100RL View All Specifications
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2H100RL
Related LinksSTPS2, STPS2H100RL Datasheet, ST Distributor
STPS2H100RL Details Description
Related parts for STPS2H100RL
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 55.97VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR AD8302 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 8AWG WHITE 100' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3072-D datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
IC CCD CLOCK DRIVER 18HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf