ST STPS3L45AF
STPS3L45AF picture photo
Mfg. Part Number
STPS3L45AF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMAFLAT
Datasheet Download
STPS3L45AF.pdf
Availability of STPS3L45AF
QUANTITY
STPS3L45AF Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS3L45AF
Internal Part NumberEIS-STPS3L45AF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageSMAflat
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS3L45AF
Related LinksSTPS3, STPS3L45AF Datasheet, ST Distributor
STPS3L45AF Details Description
Related parts for STPS3L45AF
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS 2MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
ST M3 STM32F407 HEADER BOARD datasheet.pdf
IC MCU 2MB FLASH 80MHZ 176LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-262AA datasheet.pdf