| Internal Part Number | EIS-STS250PC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | STS250PC Statement of Compliance | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Switches | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | STS | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DP5T | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) | |
| Switch Function | - | |
| Current Rating | 300mA (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 4.00mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polyoxymethylene (Acetal) (POM) | |
| Switch Travel | 2.50mm | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C | |