ST STTH1602CT
STTH1602CT picture photo
Mfg. Part Number
STTH1602CT
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB
Datasheet Download
STTH1602CT.pdf
Availability of STTH1602CT
QUANTITY
STTH1602CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH1602CT
Internal Part NumberEIS-STTH1602CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH1602C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)26ns
Current - Reverse Leakage @ Vr6µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH1602CT
Related LinksSTTH1, STTH1602CT Datasheet, ST Distributor
STTH1602CT Details Description
Related parts for STTH1602CT
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 65A SOT227 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 1.25 INC datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf