ST STTH2003CT
STTH2003CT picture photo
Mfg. Part Number
STTH2003CT
Brief Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB
Datasheet Download
STTH2003CT.pdf
Availability of STTH2003CT
QUANTITY
STTH2003CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2003CT
Internal Part NumberEIS-STTH2003CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2003 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 300V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2003CT
Related LinksSTTH2, STTH2003CT Datasheet, ST Distributor
STTH2003CT Details Description
Related parts for STTH2003CT
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DETECTOR BEAM POSITION datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" CLEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
A4 INDEX DRIVE THREE PHASE datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf