ST STTH200L06TV1
STTH200L06TV1 picture photo
Mfg. Part Number
STTH200L06TV1
Brief Description
DIODE MODULE 600V 120A ISOTOP
Datasheet Download
STTH200L06TV1.pdf
Availability of STTH200L06TV1
QUANTITY
STTH200L06TV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH200L06TV1
Internal Part NumberEIS-STTH200L06TV1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH200L06TV View All Specifications
Standard Package10
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH200L06TV1
Related LinksSTTH20, STTH200L06TV1 Datasheet, ST Distributor
STTH200L06TV1 Details Description
Related parts for STTH200L06TV1
IC TXRX BIDIRECT HI SPEED 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 BLD 1X2 DKGY C/2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC HEMT TRANS 350W 440217 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf