Vishay/Siliconix SUM70N03-09CP-E3
SUM70N03-09CP-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUM70N03-09CP-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK
Datasheet Download
SUM70N03-09CP-E3.pdf
Availability of SUM70N03-09CP-E3
QUANTITY
SUM70N03-09CP-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUM70N03-09CP-E3
Internal Part NumberEIS-SUM70N03-09CP-E3
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.5 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max3.75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUM70N03-09CP-E3
Related LinksSUM70N03, SUM70N03-09CP-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUM70N03-09CP-E3 Details Description
Related parts for SUM70N03-09CP-E3
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf