Bivar, Inc. SW-185-150
SW-185-150 picture photo
Mfg. Part Number
SW-185-150
Manufacturer
Product Category
Washers - Bushing, Shoulder
Brief Description
WASHER SHOULDER #4 NYLON
Datasheet Download
SW-185-150.pdf
Availability of SW-185-150
QUANTITY
SW-185-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SW-185-150
Internal Part NumberEIS-SW-185-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyWashers - Bushing, Shoulder
SeriesSW
Thread/Screw/Hole Size#4
Diameter - Inside0.122" (3.10mm)
Diameter - Outside0.280" (7.11mm)
Diameter - Shoulder0.150" (3.80mm)
Thickness - Overall0.228" (5.80mm)
Length - Below Head0.185" (4.70mm)
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SW-185-150
Related LinksSW-18, SW-185-150 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SW-185-150 Details Description
Related parts for SW-185-150
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
KIT ROBOTICS ARDUINO SHIELD datasheet.pdf
1.0 I/O 50P CRIMP JIG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 58A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 504W datasheet.pdf