Amgis SWC-2.0-470
SWC-2.0-470 picture photo
Mfg. Part Number
SWC-2.0-470
Brief Description
FIXED IND 470UH 2A 170 MOHM TH
Datasheet Download
SWC-2.0-470.pdf
Availability of SWC-2.0-470
QUANTITY
SWC-2.0-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWC-2.0-470
Internal Part NumberEIS-SWC-2.0-470
Material - CorePowdered Iron
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.252" L x 0.701" W (31.80mm x 17.81mm)
Height - Seated (Max)1.382" (35.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWC-2.0-470
Related LinksSWC-2, SWC-2.0-470 Datasheet, Amgis Distributor
SWC-2.0-470 Details Description
Related parts for SWC-2.0-470
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG BLANKING EXE PG9 BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 1700V 110A 1040W PLUS247 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TMW .255 YL 7/8 IN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf