CUI Inc. SWI6-5.9-E-P5
SWI6-5.9-E-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SWI6-5.9-E-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 7.08W
Datasheet Download
SWI6-5.9-E-P5.pdf
Availability of SWI6-5.9-E-P5
QUANTITY
SWI6-5.9-E-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI6-5.9-E-P5
Internal Part NumberEIS-SWI6-5.9-E-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSWI6-E Series Cert of Compliance
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI6
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5.9V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.05" L x 1.10" W x 2.36" H (52.0mm x 28.0mm x 60.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI6-5.9-E-P5
Related LinksSWI6-5, SWI6-5.9-E-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI6-5.9-E-P5 Details Description
Related parts for SWI6-5.9-E-P5
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG RED 100' datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf