Sullins Connector Solutions SWR120-NPEG-S02-RA-BG
SWR120-NPEG-S02-RA-BG picture photo
Mfg. Part Number
SWR120-NPEG-S02-RA-BG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 1.25MM TIN 2POS R/A
Datasheet Download
SWR120-NPEG-S02-RA-BG.pdf
Availability of SWR120-NPEG-S02-RA-BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SWR120-NPEG-S02-RA-BG Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR120-NPEG-S02-RA-BG
Internal Part NumberEIS-SWR120-NPEG-S02-RA-BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR120
PackagingBulk
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR120-NPEG-S02-RA-BG
Related LinksSWR120-NPE, SWR120-NPEG-S02-RA-BG Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR120-NPEG-S02-RA-BG Details Description
Related parts for SWR120-NPEG-S02-RA-BG
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED T 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUAD 2INP 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 4W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf