Amgis SWS-3.00-53
SWS-3.00-53 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-3.00-53
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SWS-3.00-53.pdf
Availability of SWS-3.00-53
QUANTITY
SWS-3.00-53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-3.00-53
Internal Part NumberEIS-SWS-3.00-53
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance53µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.506" (12.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-3.00-53
Related LinksSWS-3, SWS-3.00-53 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-3.00-53 Details Description
Related parts for SWS-3.00-53
CONN HDR BRKWAY 2POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 56VFBGA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH NYLON 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.48MM datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
QFN-28 STENCIL datasheet.pdf
FILTER LC ARRAY SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf