Bulgin SX0782/63
SX0782/63 picture photo
Mfg. Part Number
SX0782/63
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 250V
Datasheet Download
SX0782/63.pdf
Availability of SX0782/63
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SX0782/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of SX0782/63
Internal Part NumberEIS-SX0782/63
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length19.10mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Bushing Thread-
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SX0782/63
Related LinksSX07, SX0782/63 Datasheet, Bulgin Distributor
SX0782/63 Details Description
Related parts for SX0782/63
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 4.5 DIGIT LN 44-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SERIAL ADC 12BIT LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES 150K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2HV+10LV PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf